Na rynku od 1991 roku

Jesteśmy jednym z największych przedsiębiorstw w Europie, oferujących usługi przetwarzania tekstyliów. Od 1991 roku konsekwentnie rozwijamy się jako polska firma rodzinna. Rozbudowany i zaawansowany technologicznie park maszynowy sprawia, że wyznaczamy trendy rozwoju w swojej branży. Skupiamy się także na działaniach ograniczających emisję zanieczyszczeń i rozwiązaniach przyjaznych środowisku. Wiemy, że nawet najlepsze zaplecze technologiczne jest niczym bez zaangażowanych ludzi. Ponad 280 osobowy zespół współtworzy markę Biliński. Wielu z naszych obecnych specjalistów budowało z nami biznes od podstaw. Ciągle podnosimy swoje umiejętności i kwalifikacje oraz poszerzamy ofertę, aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających Klientów.


Historia

1991

Otwarcie pierwszej siedziby, która powstaje na terenie starej tkalni Rena-Kord przy ulicy Milionowej w Łodzi. Z początkiem października ruszył Farbolux – zakład włókienniczy zajmujący się farbowaniem i wykańczaniem tekstyliów. Początkowo firma dysponowała jedną barwiarką ciśnieniową, kilkoma barwiarkami pasmowymi, jedną suszarką i kalandrem. Zatrudniała wówczas ośmiu pracowników.

1994

Uruchomienie laboratorium zakładowego, które pozwoliło na precyzyjny dobór recept barwiarskich i zwiększyło kontrolę jakości a co za tym idzie – konkurencyjności Farboluxu na rynku.

1995

Wzrastające przychody umożliwiły dokonanie kolejnych inwestycji w park maszynowy. Już w latach 90 – tych zakład dysponował najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi w zakresie maszyn włókienniczych światowych producentów takich jak m.in. Thies, MCS, Ferraro, Mario Crosta.

1996

Przedsiębiorstwo uzyskuje znak jakości Unii Europejskiej „EU Flower” i znak Oeko-tex Standard 100 Tekstylia godne zaufania, Klasa I, oraz certyfikaty systemu zarządzania wg norm PN:EN ISO 9001:2008 i PN:EN ISO 18001:2004.

2000

Na przełomie wieków zespół firmy tworzyło już 110 pracowników. W 2005 roku liczba ta wzrosła do 140.

2006

Tempo inwestycji osiąga poziom 1,5 mln euro (za „Forum Biznesu”).

2008

Zakup farbiarni z kapitałem duńskim, zatrudniającej 50 osób. Firma powiększyła park maszynowy do 24 aparatów barwiarskich. Zainstalowano profesjonalne urządzenia stabilizujące, kompaktujące, draparki i postrzygarki. Zainwestowano w drugą wytwornicę pary oraz udoskonalono system uzdatniania wody.

2009

1 lipca 2009 następuje połączenie kapitałowe firm: ZW „Farbolux – Biliński” i ZW „Biliński”. Działalność zakładu „Farbolux” zostaje wygaszona, a produkcja przeniesiona do Konstantynowa Łódzkiego. Usługi farbowania i wykańczania tekstyliów są od tej pory świadczone pod marką Zakład Włókienniczy „Biliński” Sp. J.

2013

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku, firma rozszerzyła swoją ofertę o druk cyfrowy na surowcach naturalnych. Park maszynowy został wyposażony w najnowocześniejsze włoskie maszyny odznaczające się wysoką precyzją zarówno w odwzorowaniu kolorów jak i detali. Nowy zakres usług rozwija się pod marką Biliński Textileprint.

2015

Przychód ze sprzedaży wyniósł ponad 51 mln złotych.

2018

Przedsiębiorstwo dysponuje ponad 40 aparatami barwiarskimi różnego typu, 7 stabilizatorami, w tym także do tkanin, 3 kompaktorami okrągłymi, 2 szerokościowymi, 2 kalandrami. Ponadto wachlarz usług poszerzają: draparki, postrzygarki, szmerglarka oraz tamblery. Moce przerobowe parku maszynowego szacowane są na 25 ton na dobę. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i zaangażowaniu właścicieli – Waldemara i Kamila Bilińskich oraz ponad 280 osobowego zespołu, firma świadczy kompleksowe usługi wykańczania tekstyliów na najwyższym poziomie.

2019

Następuje rozbudowa parku maszynowego Działu Druku Cyfrowego. Z początkiem roku rusza kolejna drukarka cyfrowa najnowszej generacji.

2021

Mija 30 lat aktywności firmy na rynku włókienniczym.

MISJA FIRMY

Misją naszej firmy jest rozwój oraz tworzenie innowacji w zakresie wysokiej klasy usług przetwarzania i wykańczania produktów włókienniczych. Realizujemy ją pełniąc rolę partnera biznesowego dla szerokiego grona marek rynku odzieżowego i producentów wyrobów technicznych.

NASZE PRIORYTETY:

Jakość produktów
i usług

Naszym nadrzędnym celem jest dostarczanie klientom wysokiej jakości produktów i rozwiązań. Możemy pochwalić się systemem zarządzania zintegrowanego wg norm PN:EN ISO 9001:2008 oraz PN:EN ISO 18001:2004. Posiadamy również certyfikat uprawniający do świadczenia usług zgodnie ze środowiskowym znakiem jakości Unii Europejskiej „EU Flower” oraz znakiem Oeko-Tex Standard 100 Tekstylia godne zaufania, Klasa I.

Elastyczność i dialog
z Klientami

Zawsze staramy się oferować indywidualnie dopasowane rozwiązania i reagować na aktualne potrzeby Klientów. Producenci odzieży często muszą produkować kilka kolekcji w ciągu roku, a to oznacza, że sprawą zasadniczą jest dla nich możliwość szybkiej odpowiedzi na zmiany struktury tkaniny, wzoru czy kolorystyki.

Nowoczesne technologie
i ochrona środowiska

Korzystamy z wiedzy i produktów potentatów branży chemicznej, oferujących środki do obróbki tekstyliów. Zatrudniamy wykwalifikowanych specjalistów, inwestujemy w nowoczesne maszyny i najlepsze rozwiązania technologiczne dostępne na rynku. Promujemy także wytwarzanie przyjazne środowisku, wdrażając odpowiednie systemy ograniczające emisję zanieczyszczeń i pozwalające na ponowne wykorzystania surowców, wody i energii.

BILIŃSKI W LICZBACH

280
zatrudnionych pracowników
66 777 m2
powierzchni zakładu
1337 ton
przerobionego materiału w skali miesiąca
30 lat
obecności na rynku
gwarancja jakości usług
158 mln zł
łączna suma inwestycji w nowe technologie, maszyny i sprzęt

DOTACJE UNIJNE

Dzięki funduszom unijnym setki firm uzyskało potrzebne wsparcie we wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych lub związanych np. z ochroną środowiska. W tej zakładce znajdziesz informacje na temat wprowadzonych innowacji oraz aktualnie realizowanych projektów w naszym zakładzie. Uzyskasz również dane na temat bieżących przetargów oraz terminów składania ofert.

AKTUALNOŚCI

 • Nagroda miesięcznika Forbes dla firmy rodzinnej

  Miło nam poinformować, że nasza firma zajęła III miejsce w rankingu miesięcznika Forbes „Forum Firm Rodzinnych 2021” w kategorii przedsiębiorstw o przychodach do 100 mln PLN w województwie łódzkim. Jest to ranking opracowany przez Dun & Bradstreet we współpracy z redakcją Forbes’a. W zestawieniu mogły zostać uwzględnione firmy, w których przynajmniej dwóch udziałowców łączą więzy […]

 • Energia słoneczna wsparciem dla nowoczesnego włókiennictwa

  Miło nam poinformować o ukończeniu projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, dotyczącego budowy infrastruktury do produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych (Działanie IV. I Odnawialne źródła energii, Poddziałanie IV 1.2.) Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej na naszym dachu i częściach fasady budynku zostało zamontowanych 526 modułów fotowoltaicznych. Łączna […]

 • Nowoczesna technologia Tex-Water-Rec z grantem!

  Dr Inż. Lucyna Bilińska – prowadząca badania w Katedrze Inżynierii Molekularnej PŁ oraz Kierownik działu B+R w Zakładzie Włókienniczym Biliński, została laureatką konkursu „Small Grant Scheme”. Jej projekt pt. „Nowoczesne techniki oczyszczania i recyklingu ścieków włókienniczych z wykorzystaniem katalizatorów plazmowych” znalazł się na liście 27 wniosków zarekomendowanych do dofinansowania. Na realizację nagrodzonych projektów przeznaczono sumę […]

 • NOWOŚĆ W OFERCIE – Apretura antywirusowa

  Przemysł włókienniczy korzystając z nowoczesnych technologii, modyfikuje tradycyjne materiały tak, aby nabierały nowych cech użytkowych. Innowacyjne metody w zakresie wykańczania i powlekania tekstyliów dają możliwość nie tylko wpływu na wygląd, ale również na funkcje materiałów poddanych obróbce. Dzięki temu branża włókiennicza może wytworzyć produkty tekstylne spełniające normy jakościowe jak również odpowiedzieć na zapotrzebowanie na produkt […]