Na rynku od 1991 roku

Jesteśmy jednym z największych przedsiębiorstw w Europie, oferujących usługi przetwarzania tekstyliów. Od 1991 roku konsekwentnie rozwijamy się jako polska firma rodzinna. Rozbudowany i zaawansowany technologicznie park maszynowy sprawia, że wyznaczamy trendy rozwoju w swojej branży. Skupiamy się także na działaniach ograniczających emisję zanieczyszczeń i rozwiązaniach przyjaznych środowisku. Wiemy, że nawet najlepsze zaplecze technologiczne jest niczym bez zaangażowanych ludzi. Ponad 280 osobowy zespół współtworzy markę Biliński. Wielu z naszych obecnych specjalistów budowało z nami biznes od podstaw. Ciągle podnosimy swoje umiejętności i kwalifikacje oraz poszerzamy ofertę, aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających Klientów.


Historia

1991

Otwarcie pierwszej siedziby, która powstaje na terenie starej tkalni Rena-Kord przy ulicy Milionowej w Łodzi. Z początkiem października ruszył Farbolux – zakład włókienniczy zajmujący się farbowaniem i wykańczaniem tekstyliów. Początkowo firma dysponowała jedną barwiarką ciśnieniową, kilkoma barwiarkami pasmowymi, jedną suszarką i kalandrem. Zatrudniała wówczas ośmiu pracowników.

1994

Uruchomienie laboratorium zakładowego, które pozwoliło na precyzyjny dobór recept barwiarskich i zwiększyło kontrolę jakości a co za tym idzie – konkurencyjności Farboluxu na rynku.

1995

Wzrastające przychody umożliwiły dokonanie kolejnych inwestycji w park maszynowy. Już w latach 90 – tych zakład dysponował najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi w zakresie maszyn włókienniczych światowych producentów takich jak m.in. Thies, MCS, Ferraro, Mario Crosta.

1996

Przedsiębiorstwo uzyskuje znak jakości Unii Europejskiej „EU Flower” i znak Oeko-tex Standard 100 Tekstylia godne zaufania, Klasa I, oraz certyfikaty systemu zarządzania wg norm PN:EN ISO 9001:2008 i PN:EN ISO 18001:2004.

2000

Na przełomie wieków zespół firmy tworzyło już 110 pracowników. W 2005 roku liczba ta wzrosła do 140.

2006

Tempo inwestycji osiąga poziom 1,5 mln euro (za „Forum Biznesu”).

2008

Zakup farbiarni z kapitałem duńskim, zatrudniającej 50 osób. Firma powiększyła park maszynowy do 24 aparatów barwiarskich. Zainstalowano profesjonalne urządzenia stabilizujące, kompaktujące, draparki i postrzygarki. Zainwestowano w drugą wytwornicę pary oraz udoskonalono system uzdatniania wody.

2009

1 lipca 2009 następuje połączenie kapitałowe firm: ZW „Farbolux – Biliński” i ZW „Biliński”. Działalność zakładu „Farbolux” zostaje wygaszona, a produkcja przeniesiona do Konstantynowa Łódzkiego. Usługi farbowania i wykańczania tekstyliów są od tej pory świadczone pod marką Zakład Włókienniczy „Biliński” Sp. J.

2013

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku, firma rozszerzyła swoją ofertę o druk cyfrowy na surowcach naturalnych. Park maszynowy został wyposażony w najnowocześniejsze włoskie maszyny odznaczające się wysoką precyzją zarówno w odwzorowaniu kolorów jak i detali. Nowy zakres usług rozwija się pod marką Biliński Textileprint.

2015

Przychód ze sprzedaży wyniósł ponad 51 mln złotych.

2018

Przedsiębiorstwo dysponuje ponad 40 aparatami barwiarskimi różnego typu, 7 stabilizatorami, w tym także do tkanin, 3 kompaktorami okrągłymi, 2 szerokościowymi, 2 kalandrami. Ponadto wachlarz usług poszerzają: draparki, postrzygarki, szmerglarka oraz tamblery. Moce przerobowe parku maszynowego szacowane są na 25 ton na dobę. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i zaangażowaniu właścicieli – Waldemara i Kamila Bilińskich oraz ponad 280 osobowego zespołu, firma świadczy kompleksowe usługi wykańczania tekstyliów na najwyższym poziomie.

2019

Następuje rozbudowa parku maszynowego Działu Druku Cyfrowego. Z początkiem roku rusza kolejna drukarka cyfrowa najnowszej generacji.

2021

Mija 30 lat aktywności firmy na rynku włókienniczym.

MISJA FIRMY

Misją naszej firmy jest rozwój oraz tworzenie innowacji w zakresie wysokiej klasy usług przetwarzania i wykańczania produktów włókienniczych. Realizujemy ją pełniąc rolę partnera biznesowego dla szerokiego grona marek rynku odzieżowego i producentów wyrobów technicznych.

NASZE PRIORYTETY:

Jakość produktów
i usług

Naszym nadrzędnym celem jest dostarczanie klientom wysokiej jakości produktów i rozwiązań. Możemy pochwalić się systemem zarządzania zintegrowanego wg norm PN:EN ISO 9001:2008 oraz PN:EN ISO 18001:2004. Posiadamy również certyfikat uprawniający do świadczenia usług zgodnie ze środowiskowym znakiem jakości Unii Europejskiej „EU Flower” oraz znakiem Oeko-Tex Standard 100 Tekstylia godne zaufania, Klasa I.

Elastyczność i dialog
z Klientami

Zawsze staramy się oferować indywidualnie dopasowane rozwiązania i reagować na aktualne potrzeby Klientów. Producenci odzieży często muszą produkować kilka kolekcji w ciągu roku, a to oznacza, że sprawą zasadniczą jest dla nich możliwość szybkiej odpowiedzi na zmiany struktury tkaniny, wzoru czy kolorystyki.

Nowoczesne technologie
i ochrona środowiska

Korzystamy z wiedzy i produktów potentatów branży chemicznej, oferujących środki do obróbki tekstyliów. Zatrudniamy wykwalifikowanych specjalistów, inwestujemy w nowoczesne maszyny i najlepsze rozwiązania technologiczne dostępne na rynku. Promujemy także wytwarzanie przyjazne środowisku, wdrażając odpowiednie systemy ograniczające emisję zanieczyszczeń i pozwalające na ponowne wykorzystania surowców, wody i energii.

BILIŃSKI W LICZBACH

250
zatrudnionych pracowników
66 777 m2
powierzchni zakładu
1337 ton
przerobionego materiału w skali miesiąca
33 lata
obecności na rynku
gwarancja jakości usług
158 mln zł
łączna suma inwestycji w nowe technologie, maszyny i sprzęt

DOTACJE UNIJNE

Dzięki funduszom unijnym setki firm uzyskało potrzebne wsparcie we wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych lub związanych np. z ochroną środowiska. W tej zakładce znajdziesz informacje na temat wprowadzonych innowacji oraz aktualnie realizowanych projektów w naszym zakładzie. Uzyskasz również dane na temat bieżących przetargów oraz terminów składania ofert.

AKTUALNOŚCI

 • „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”

  Zakład Włókienniczy Biliński Sp. J z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim informuje, że uzyskał pomoc w ramach rządowego programu „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.” Kwota przyznanej pomocy wyniosła 1 144 583,00 PLN. Program został opracowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów […]

 • „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”

  Zakład Włókienniczy Biliński Sp. J z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim informuje, że uzyskał pomoc w ramach rządowego programu „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.” Kwota przyznanej pomocy wyniosła 1 807 056,00 PLN. Program został opracowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów […]

 • Gazela Biznesu dla Zakładu Włókienniczego Biliński

  Miło nam poinformować, że znaleźliśmy się w gronie najdynamiczniej rozwijających się firm według Dziennika “Puls Biznesu”. Ranking “Gazele Biznesu” jest organizowany przez “Puls Biznesu” już od 2000 roku. Ma na celu wspieranie przedsiębiorczości oraz małych i średnich firm w Polsce.W tym roku tytuł Gazeli mogła otrzymać firma, która działa nieprzerwanie od co najmniej 2020 roku, […]

 • I miejsce w województwie łódzkim dla Zakładu Włókienniczego Biliński w Rankingu Firm Rodzinnych magazynu Forbes

  Miło nam poinformować, że nasza firma została wyróżniona w tegorocznym rankingu Forum Firm Rodzinnych Forbes, zajmując pierwsze miejsce w kategorii firm rodzinnych o przychodach poniżej 100 mln złotych w województwie łódzkim. Redakcja Magazynu Forbes we współpracy z Dun & Bradstreet Poland już po raz szósty opracowała zestawienie najcenniejszych firm rodzinnych w Polsce. Lista uwzględnia dynamicznie […]