Jesteśmy jednym z największych przedsiębiorstw w Europie, oferujących usługi przetwarzania tekstyliów. Od 1991 roku konsekwentnie rozwijamy się jako polska firma rodzinna. Rozbudowany i zaawansowany technologicznie park maszynowy sprawia, że wyznaczamy trendy rozwoju w swojej branży. Skupiamy się także na działaniach ograniczających emisję zanieczyszczeń i rozwiązaniach przyjaznych środowisku. Wiemy, że nawet najlepsze zaplecze technologiczne jest niczym bez zaangażowanych ludzi. Ponad 280 osobowy zespół współtworzy markę Biliński. Wielu z naszych obecnych specjalistów budowało z nami biznes od podstaw. Ciągle podnosimy swoje umiejętności i kwalifikacje oraz poszerzamy ofertę, aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających Klientów.
Otwarcie pierwszej siedziby, która powstaje na terenie starej tkalni Rena-Kord przy ulicy Milionowej w Łodzi. Z początkiem października ruszył Farbolux – zakład włókienniczy zajmujący się farbowaniem i wykańczaniem tekstyliów. Początkowo firma dysponowała jedną barwiarką ciśnieniową, kilkoma barwiarkami pasmowymi, jedną suszarką i kalandrem. Zatrudniała wówczas ośmiu pracowników.
Uruchomienie laboratorium zakładowego, które pozwoliło na precyzyjny dobór recept barwiarskich i zwiększyło kontrolę jakości a co za tym idzie – konkurencyjności Farboluxu na rynku.
Wzrastające przychody umożliwiły dokonanie kolejnych inwestycji w park maszynowy. Już w latach 90 – tych zakład dysponował najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi w zakresie maszyn włókienniczych światowych producentów takich jak m.in. Thies, MCS, Ferraro, Mario Crosta.
Przedsiębiorstwo uzyskuje znak jakości Unii Europejskiej „EU Flower” i znak Oeko-tex Standard 100 Tekstylia godne zaufania, Klasa I, oraz certyfikaty systemu zarządzania wg norm PN:EN ISO 9001:2008 i PN:EN ISO 18001:2004.
Na przełomie wieków zespół firmy tworzyło już 110 pracowników. W 2005 roku liczba ta wzrosła do 140.
Tempo inwestycji osiąga poziom 1,5 mln euro (za „Forum Biznesu”).
Zakup farbiarni z kapitałem duńskim, zatrudniającej 50 osób. Firma powiększyła park maszynowy do 24 aparatów barwiarskich. Zainstalowano profesjonalne urządzenia stabilizujące, kompaktujące, draparki i postrzygarki. Zainwestowano w drugą wytwornicę pary oraz udoskonalono system uzdatniania wody.
1 lipca 2009 następuje połączenie kapitałowe firm: ZW „Farbolux – Biliński” i ZW „Biliński”. Działalność zakładu „Farbolux” zostaje wygaszona, a produkcja przeniesiona do Konstantynowa Łódzkiego. Usługi farbowania i wykańczania tekstyliów są od tej pory świadczone pod marką Zakład Włókienniczy „Biliński” Sp. J.
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku, firma rozszerzyła swoją ofertę o druk cyfrowy na surowcach naturalnych. Park maszynowy został wyposażony w najnowocześniejsze włoskie maszyny odznaczające się wysoką precyzją zarówno w odwzorowaniu kolorów jak i detali. Nowy zakres usług rozwija się pod marką Biliński Textileprint.
Przychód ze sprzedaży wyniósł ponad 51 mln złotych.
Przedsiębiorstwo dysponuje ponad 40 aparatami barwiarskimi różnego typu, 7 stabilizatorami, w tym także do tkanin, 3 kompaktorami okrągłymi, 2 szerokościowymi, 2 kalandrami. Ponadto wachlarz usług poszerzają: draparki, postrzygarki, szmerglarka oraz tamblery. Moce przerobowe parku maszynowego szacowane są na 25 ton na dobę. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i zaangażowaniu właścicieli – Waldemara i Kamila Bilińskich oraz ponad 280 osobowego zespołu, firma świadczy kompleksowe usługi wykańczania tekstyliów na najwyższym poziomie.
Następuje rozbudowa parku maszynowego Działu Druku Cyfrowego. Z początkiem roku rusza kolejna drukarka cyfrowa najnowszej generacji.
Mija 30 lat aktywności firmy na rynku włókienniczym.
Misją naszej firmy jest rozwój oraz tworzenie innowacji w zakresie wysokiej klasy usług przetwarzania i wykańczania produktów włókienniczych. Realizujemy ją pełniąc rolę partnera biznesowego dla szerokiego grona marek rynku odzieżowego i producentów wyrobów technicznych.
Naszym nadrzędnym celem jest dostarczanie klientom wysokiej jakości produktów i rozwiązań. Możemy pochwalić się systemem zarządzania zintegrowanego wg norm PN:EN ISO 9001:2008 oraz PN:EN ISO 18001:2004. Posiadamy również certyfikat uprawniający do świadczenia usług zgodnie ze środowiskowym znakiem jakości Unii Europejskiej „EU Flower” oraz znakiem Oeko-Tex Standard 100 Tekstylia godne zaufania, Klasa I.
Zawsze staramy się oferować indywidualnie dopasowane rozwiązania i reagować na aktualne potrzeby Klientów. Producenci odzieży często muszą produkować kilka kolekcji w ciągu roku, a to oznacza, że sprawą zasadniczą jest dla nich możliwość szybkiej odpowiedzi na zmiany struktury tkaniny, wzoru czy kolorystyki.
Korzystamy z wiedzy i produktów potentatów branży chemicznej, oferujących środki do obróbki tekstyliów. Zatrudniamy wykwalifikowanych specjalistów, inwestujemy w nowoczesne maszyny i najlepsze rozwiązania technologiczne dostępne na rynku. Promujemy także wytwarzanie przyjazne środowisku, wdrażając odpowiednie systemy ograniczające emisję zanieczyszczeń i pozwalające na ponowne wykorzystania surowców, wody i energii.
Dzięki funduszom unijnym setki firm uzyskało potrzebne wsparcie we wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych lub związanych np. z ochroną środowiska. W tej zakładce znajdziesz informacje na temat wprowadzonych innowacji oraz aktualnie realizowanych projektów w naszym zakładzie. Uzyskasz również dane na temat bieżących przetargów oraz terminów składania ofert.
Miło nam poinformować, że nasza firma zajęła III miejsce w rankingu miesięcznika Forbes „Forum Firm Rodzinnych 2021” w kategorii przedsiębiorstw o przychodach do 100 mln PLN w województwie łódzkim. Jest to ranking opracowany przez Dun & Bradstreet we współpracy z redakcją Forbes’a. W zestawieniu mogły zostać uwzględnione firmy, w których przynajmniej dwóch udziałowców łączą więzy […]
Miło nam poinformować o ukończeniu projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, dotyczącego budowy infrastruktury do produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych (Działanie IV. I Odnawialne źródła energii, Poddziałanie IV 1.2.) Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej na naszym dachu i częściach fasady budynku zostało zamontowanych 526 modułów fotowoltaicznych. Łączna […]
Dr Inż. Lucyna Bilińska – prowadząca badania w Katedrze Inżynierii Molekularnej PŁ oraz Kierownik działu B+R w Zakładzie Włókienniczym Biliński, została laureatką konkursu „Small Grant Scheme”. Jej projekt pt. „Nowoczesne techniki oczyszczania i recyklingu ścieków włókienniczych z wykorzystaniem katalizatorów plazmowych” znalazł się na liście 27 wniosków zarekomendowanych do dofinansowania. Na realizację nagrodzonych projektów przeznaczono sumę […]
Przemysł włókienniczy korzystając z nowoczesnych technologii, modyfikuje tradycyjne materiały tak, aby nabierały nowych cech użytkowych. Innowacyjne metody w zakresie wykańczania i powlekania tekstyliów dają możliwość nie tylko wpływu na wygląd, ale również na funkcje materiałów poddanych obróbce. Dzięki temu branża włókiennicza może wytworzyć produkty tekstylne spełniające normy jakościowe jak również odpowiedzieć na zapotrzebowanie na produkt […]