Nasza firma udzieliła wsparcia sprzętowego oraz merytorycznego Projektowi RGB Regionalna Grupa Barw realizowanego przez Fundację Tres. Celem tej inicjatywy jest dokumentacja, archiwizacja i udostępniania unikalnych zjawisk z zakresu ludowego nazewnictwa kolorów używanych  w strojach ludowych kilku regionów Centralnej Polski (m.in. opoczyńskie, rawskie, łowickie).

Mierząc poszczególne kolory spectofotometrem, pomogliśmy przełożyć kolory na język laboratoryjny a tym samym na Pantone i RGB. Kolory przeszły drogę od barwienia naturalnego do chemicznego. Wiejska paleta barw i przypisane im nazwy, np. w opoczyńskim: wiatrowy, ponsowy, ogniowy, koci, lekstryczny, rawskim: modry, kapuściany, zgniły, olejowy, wściekły, bledziutki, łowickim: gąsiackowy, mechowiutki, dubeltowy, niebowy, besowiutki, ceglaty, sannicki były jak współczesne wzorniki kolorów: Pantone, CMYK, HSB czy RGB.

Nazwy i przypisane im kolory stanowią unikalne na skalę światową dziedzictwo niematerialne Centralnej Polski, które zanika na naszych oczach. Jest to ostatni moment aby uchwycić ten skarb kolorystyczny. Tradycyjne i piękne palety regionalne  mogą być teraz bezbłędnie wykorzystywane przez współczesną technologię.

Cieszymy się że mogliśmy brać udział w tak ciekawej inicjatywie a zainteresowanych zapraszamy na stronę http://regionalnagrupabarw.pl/